Урок 10.
Тема: Узагальнення знань з теми «Клітина».
Мета: узагальнити,
систематизувати, проконтролювати та відкоригувати набуті учнями знання з теми
«Клітина»; сприяти усвідомленню учнями
того, що з найменших «цеглинок» складаються живі організми; розвивати навички
узагальнення та систематизації знань, уміння аналізувати, співставляти, творчо
розв’язувати поставлені завдання; вміння встановлювати причинно-наслідкові
зв'язки між будовою та функціями;
створювати атмосферу співробітництва та співдружності, виховувати
етично-ціннісне ставлення до природи, формувати культуру здорового способу
життя.
Тип уроку: урок
узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
І. організація класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. (урок
проводиться у вигляді змагання, де учні за свої вірні відповіді отримують
бали.)
ІІІ. Проведення змагання.
1.
Захист творчого завдання.
2.
« У світі термінів» (на картках записані терміни з цієї теми,
учні по-черзі дають визначення термінам).
3. «Знайди помилку»(є
текст, в якому потрібно знайти помилки,
закреслити їх і в дужках написати
правильні слова.)
1.Щоб знайти загальну кратність збільшення
мікроскопа, необхідно додати ( перемножити) показники збільшення
об’єктива й окуляра.
2. Основна речовина, яку містить вакуоля, - це сіль
( вода).
3. Клітинний цикл включає три (дві) стадії.
4. При фотосинтезі рослинна клітина поглинає кисень
(вуглекислий газ).
5. Лейкопласти
надають рослинним клітинам зеленого (безбарвного) кольору.
6. Клітинна мембрана – це органела (структура), яка є в будь-якій клітині.
4. «Відповідне місце» (на аркуші
записані речовини, що входять до складу клітини. Ваше завдання
розмістити речовини на дві групи: «Органічні речовини», «Неорганічні речовини».
Приклад речовин: кисень, білки,
жири, вода, вуглекислий газ, вуглеводи, мінеральні солі, нуклеїнові кислоти.
5. Письмова робота. (Тест. Вибери одну
правильну відповідь із запропонованих.)
І варіант
1. Біологія – це наука, що вивчає: а) мінерали; б)
живі істоти; в)хімічний склад води; г)газовий склад повітря.
2. Укажіть процес, пов’язаний з збільшенням маси і розмірів організму: а)дихання; б) ріст; в)живлення; г)подразнення.
3. Термін «клітина» вперше використав: а) Антоні ван
Левенгук; б) Роберт Гук; в) Ян Пуркиньє; г) Роберт Броун.
4. Цитоплазмою називають: а) увесь внутрішній вміст
клітини; б) внутрішній вміст клітини за винятком ядра та органел.
5. Енергетичними станціями клітини є: а)
лейкопласти; б) хромопласти; в) вакуулі; г) мітохондрії.
6. Основна функція лейкопластів: а) здійснення фотосинтезу; б)
запасання поживних речовин; в) збереження форми клітини; г) транспортування
речовин у клітину.
7. Укажіть складові клітини, які забезпечують передачу спадкової
інформації: а) хромосоми; б) вакуолі; в) ядерця; г) рибосоми.
8. Безперервність життя на Землі забезпечується: а) ростом
клітин; б) розмноженням клітин; в) обміном речовин; г) подразливістю клітин.
9. Клітинна оболонка входить до складу клітин _________ і побудована з
_________.
10. Живлення рослин відбувається при допомозі процесу ________________.
Такий тип живлення називається _________________.
11. Запиши числами ознаки за якими живих організмів можна відрізнити від
неживих:
1. Рух; 2. Подразливість; 3. Живлення; 4. Розвиток; 5. Обмін речовин; 6.
Ріст;
7. Дихання; 8. Розмноження; 9. Перетворення енергії; 10 Мають клітинну
будову.
Запиши відповідь на одне з двох запропонованих
завдань.
12. Чому іноді клітину порівнюють з фабрикою?
13. Положення клітинної теорії.
Немає коментарів:
Дописати коментар