Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми
«Земноводні. Плазуни». (біологія 7 клас)
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів; розвивати допитливість, творчість, пізнавальний інтерес, логічність і оперативність мислення, вміння працювати в колективі; приймати спільні рішення; оцінювати роботу товаришів; виховувати екологічну свідомість.
Епіграф: “ Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні
застосувати знання на ділі”.
Арістотель.
Девіз уроку: « Повторення - мати знання »
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: таблиці: «Земноводні», «Плазуни», додаткова література, картки із завданням.
Хід уроку
I. Організація класу.II. Мотивація уроку
Цих істот можна знайти у воді і на суші, земноводних можна зустріти за десятки кілометрів від водойм. Сучасні представники класу плазунів живуть скрізь, крім північних та полярних і приполярних областей. Найбільша в світі жаба, завдовжки 40 см, карликова кубинська жаба завдовжки - 1 см, Серед плазунів є рекордсмени: Коморські варани - досягають 3 м завдовжки і ваги 165 кг, королівська кобра завдовжки 5,58 м, деякі удави - 10 м. Найменші за розміром карликові мадагаскарські хамелеони, 2-3 см завдовжки. Проте всі вони мають спільні ознаки, за якими об'єднуються в один тип. - Що це за тип? (Тип Хордові).
III. Узагальнення і систематизація знань.
Свій урок ми сьогодні проведемо у вигляді гри. Проходячи етапи гри, ми будемо узагальнювати, систематизувати, розширювати свої знання з тем «Земноводні. Плазуни.». Тож почнемо.
І. Перший етап – розминка « Вікторина» .Я зачитую запитання, а ви, хто перший підніме руку, відповідаєте. За правильну відповідь – 1бал.
Запитання:
1.
Судини,
що несуть кров від серця? (Артерії)
2.
Тварини,
які живуть на суші і в воді? (Земноводні)
3.
Відновлення
втрачених або ушкоджених частин тіла?
(Регенерація)
4.
Запліднення,
що відбувається у воді? (Зовнішнє)
5.
Назва
личинки жаби? (Пуголовка)
6.
Друга
назва класу Плазуни? (Рептилії)
7.
Травна
система у плазунів закінчується? (Клоакою)
8. Дихання, яке відбувається через шкіру та
легені? (Подвійне)
9.
Кров,
насичена киснем? (Артеріальна)
10.
Запліднення,
яке відбувається в середині організму?
(Внутрішнє)
11.
Основний
орган дихальної системи у плазунів? (Легені).
12.
Ряди
класу Земноводних? ( Хвостаті, Безхвості,
Безногі).
13. Розвиток, який
відбувається без стадій личинки? ( Прямий
).
14. Скільки відділів тіла у земноводних? (3)
15.
Як
називається ряд, представники якого мають кістковий панцир? (Черепахи)
16.
Чому
самці жаб сильніше кричать, ніж самки? (Є
резонатори)
17.
Як
розташовані кінцівки у плазунів по відношенню до тулуба? (По бокам)
18.
Яку
функцію виконують зуби у плазунів? (Утримують
і захоплюють їжу)
19.
Скільки
кіл кровообігу у пуголовки жаб? (Одне)
20.
Завдяки
чому живуть пуголовки перші дні? (Жовтку
ікри)
21. Який тип кровоносної системи у плазунів? (Замкнений)
22.
До
якого ряду належить тритон? (Хвостаті
земноводні)
23.
Який
вид отруйних змій поширений у степовій та лісостеповій зонах України?
(Гадюка звичайна, гадюка степова)
24.
Чому
голова у ящірки може рухатися? (Є кілька
шийних хребців)
25.
До
якого ряду належить гадюка? (Лускаті)
26.
Чи
розвинені ребра у плазунів? (Так )
27. Яка кількість повік на очах у плазунів? (3)
28.
Яку
основну функцію виконує слиз на шкірі жаби? (Зволожує шкіру і забезпечує шкірне дихання )
ІІ. Другий етап: «Лекція
– парадокс». Вам потрібно
знайти і виправити помилку в тексті.(учитель
роздає завдання учням).(4 помилки) Завдання 1. * Плазуни – гермафродитні (роздільностатеві) тварини.
·
Протоки статевих залоз
відкриваються в клоаку.
·
Запліднення у них
зовнішнє (внутрішнє).
·
Більшість плазунів
народжує малят. (відкладає яйця).
·
Для плазунів характерний
непрямий (прямий) розвиток.
Завдання 2. Змії – безногі лускаті плазуни. Вони
живляться різними безхребетними, хребетними та рослинами. Рухливо з’єднані
кістки лівої та правої частини щелеп дають їм змогу роздирати велику здобич (заковтувати велику здобич). Змії мають (не мають)барабанних перетинок та рухомих
(нерухомих)повік, що приросли до
поверхні ока.Хребет складається з великої кількості хребців (до 450), є (немає) грудна клітка, що забезпечує надзвичайну гнучкість тіла. У отруйних змій передні зуби верхньої щелепи менші (більші) розмірами. В Україні живуть два види отруйних змій – чорна мамба та ефа (звичайна та степова гадюки). В Україні поширені такі види неотруйних змій: водяний та звичайний вужі, велетенський варан, королівська кобра. Мідянка, хамелеони, візерунчастий, чотирисмугий, леопардовий, лісовий та жовточеревий полози.
До речі: «Пауза – легендарна».
Не жартуйте зі зміями. Ця легенда стверджує, що змії
можуть помститися за загиблих родичів. Ось яку історію розповів Дж.
Фітцсимлюкс.
Один фермер убив мамбу і вирішив пожартувати з дружиною: приніс
мертву змію додому і поклав на ліжко. Фермер не знав, що змія, яку він тягнув
по землі, була самкою і, до того ж, у неї настав період парування. Самці
знаходять партнерку за запахом речовин, що виділяються анальними залозами. На
запах самки приповз самець.
Жартівник відправив дружину до кімнати і став чекати, коли вона
закричить з переляку. Крику не було... Кричав уже він, коли знайшов і
побачив у кімнаті 3-метрову
змію, мертву дружину і ще одного учасника трагедії – самця .
Якщо ж змія
все-таки вкусила, що слід зробити?
-
не панікувати;
-
забезпечити повну
нерухомість ураженої кінцівки;
-
дати випити потерпілому
якомога більше гарячого чаю (води, кави);
-
доправити його
якнайшвидше до медичного закладу, де потерпілому введуть проти зміїну
сироватку.
Не можна самолікуватися: робити надрізи,
припікати, накладати джгут, давати алкоголь.
В Україні налічується 5 видів отруйних змій.
Щоб визначити місце плазунів у системі
органічного світу вчитель пропонує учням зіграти гру “Біологічне лото”. На дошці почеплені картки із назвою таксономічних одиниць,
але не в правильному порядку. Завдання учнів – розмістити їх правильно.
Місце плазунів у системі
органічного світу
|
|
ІМПЕРІЯ
|
Клітинні організми
|
НАДЦАРСТВО
|
Е у к а р і от и
|
ЦАРСТВО
|
Т в а р и н и
|
ПІДЦАРСТВО
|
Багатоклітинні
|
Т И П
|
Х о р д о в і
|
П І Д Т И П
|
Черепні або Хребетні
|
К Л А С
|
П Л А З У Н И
|
На партах у учнів є картки,
розділені на дві колонки: земноводні і плазуни. Вчитель зачитує перелік
тверджень про будову земноводних і плазунів, а учні записують номери тверджень
у ту чи іншу колонку.
ЗЕМНОВОДНІ
|
П Л А З У Н И
|
1.
Шкіра суха, без залоз або їх
небагато.
2.
Шкіра в багатьох видів виділяє
отруту.
3.
Є грудна клітка.
4.
Відсутні ребра.
5.
Є міжреберні м’язи.
6.
Серце трикамерне.
7.
Подвійне дихання
–і шкірне і легеневе.
8.
Органи диханя – добре розвинені легені.
9.
В головному
мозоку більш розвинений мозочок.
10.
Очі мають три повіки.
11.
Яйця вкриті щільними оболонками і містять
великий запас поживних речовин.
12.
Роздільностатеві
тварини.
13.
Розмноження і розвиток відбувається у воді.
14.
Запліднення
зовнішнє.
15.
Серце має неповну
перегородку у шлуночку.
16.
Кінцівки розміщені
по бокам тулуба.
17.
Ведуть подвійне
життя – у воді і на суші.
Відповідь:
Земноводні – 2, 4, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 17.Плазуни – 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16.
(Перевіряємо разом).
Проблемне запитання:
Ставкова жаба, яку посадили у воду, і таким чином
позбавили можливості дихати легенями, здатна прожити 3 тижні, трав’яна –
місяць. Звичайний тритон якось просидів під водою 7 місяців. Поясніть, з чим це пов’язано.
(роздати учням):ЗЕМНОВОДНІ: ПЛАЗУНИ:
1.Поширені на суходолі, але розмно - 1. Тіло вкрите лускою.
ження відбувається у воді; СПІЛЬНЕ: 2. Череп повністю кістковий.
2.Тіло
сплющене зверху донизу.
1. Серце 3-х камерне. 3.
Є справжня грудна клітка.3. Шкіра гола, багата на залози. 2. Є клоака. 4. Дихають за допомогою
4. Дихають за допомогою легенів та 3. Очі мають повіки. легенів.
через шкіру. 4. Здатні до регенерації. 5. Є яйцеві оболонки.
5. Запліднення зовнішнє. 5. Холоднокровні. 6. Запліднення внутрішнє.
6. Розвиток із перетворенням.
Діаграма Вена.
Етап 5. А тепер, давайте пригадаємо, які ж тварини відноситься до цих класів? «Заповніть схеми» (учням роздаються схеми, або схема записана на дошці, а учні по одному слову заповнюють її).
Клас …... |
Ряд: ________________, представники: ____________________________________________;
Ряд: ________________, представники: ____________________________________________.
Етап 6. « Представники» Ця схема буде повною, коли ми запишемо і представників. Для цього ми проведемо гру
«Відгадай мене» (можна відгадати кросворд) – кожен учень витягує картку – запитання до кросворду, відгадує його і записує у схему на дошці.
Запитання:
1. До назви якої тварини входить частина скелету? (череп-аха).
2. Плазуни, що наче натягують свою голову на здобич, поступово ковтаючи її.(змія).
3. Людину, яка часто змінює свої погляди залежно від ситуації, називають…(хамелеон) .
4. На знак пошани за національні заслуги цього малопомітного створіння в наукових дослідженнях у Парижі споруджено пам’ятник . (жабі).
5. Амфібія, яка зовнішністю нагадує великого черва. (черв’яга).
6. Гребінь на спині має …(тритон).
7. Рептилії, що мають чотирикамерне серце. (крокодили).
8. Маленька, легенька, за хвіст не
піднімеш. (ящірка)
9. Хто повзе
серед трави?
Чи
лякатися, чи ні?
То нас
злякав – хитрун,
Неотруйний
він плазун. (вуж)
10. Елегантна дама
Встала
перед нами,
З боку в
бік хитається,
Пильно
роздивляється,
Комір
поправляє –
Враження
справляє. (кобра)
Проблемне запитання:
- Чому не піднімеш за хвіст?
(явище самокаліцтва – аутотомії, внаслідок сильного скорочення м’язів один із
хвостових хребців переламується і кінець хвоста відпадає)
Гра “Головоломка”
Завдання:
написати максимальну кількість слів по темі, використовуючи склади в таблицях.
В таблиці зашифровані слідуючі
слова:
ПЛАЗУНИ
|
ТУЛУБ
|
СКЕЛЕТ
|
СЕРЦЕ
|
ЛЕГЕНІ
|
КЛОАКА
|
НИРКИ
|
ЧЕРЕПАХИ
|
ЗИМІВЛЯ
|
ЛУСКИ
|
РЕГЕНЕРАЦІЯ
|
ЛУС
|
ТУ
|
ПЛА
|
ГЕ
|
ЛЕ
|
РЕ
|
КЛОА
|
СКЕ
|
ЦЕ
|
ЗИ
|
КА
|
ЗУ
|
НИ
|
ХИ
|
ЛУБ
|
СЕР
|
НИР
|
НЕ
|
ГЕ
|
ПА
|
ЛЕТ
|
ЛЯ
|
ЧЕ
|
РА
|
НІ
|
ЦІЯ
|
МІВ
|
КИ
|
До плазунів належать тварини, які
з’явилися 150 млн. Років тому, в часи динозаврів і дожили до наших днів. Ці
тварини – крокодили.
У нас є презентація
на тему « Різноманітність крокодилів» . (перегляд).Клас плазуни налічує близько 560 видів, з яких на Україні трапляється 20 видів. До речі, величезні динозаври, які населяли нашу Землю мільйони років тому, також були плазунами. Динозаври (це слово означає “жахливі ящери”) жили на Землі понад 140 мільйонів років тому, але раптово вимерли дощенту, можливо, через похолодання на всій планеті. З сучасних тварин – птахи і крокодили – найближчі родичі динозаврів. Хоч би який катаклізм стався 65 мільйонів років тому, більшість рослин і тварин усе таки уціліло. З рептилій вижили крокодили, черепахи, ящірки та змії.
Ми не можемо сьогодні не згадати про стародавніх, вимерлих плазунів. Адже, їх світ такий цікавий. Про них розповість в своїй презентації Падалка Владік. (перегляд презентації.).
Етап 7. «Значення плазунів і земноводних.» (Реферат)
Земноводні знищують велику кількість комах шкідників
сільськогосподарських культур. Вони є продуктом харчування для риб, птахів,змій і деяких
хутрових звірів. У ряді країн жаб використовує в їжу ічоловік. Жаба є класичним
об'єктом для наукових досліджень.
Плазуни є однією з ланок харчових ланцюгів в біосфері. Людинавикористовує в їжу м'ясо і яйця черепах, а також м'ясо змій. Шкіра змій ікрокодилів є цінною сировиною для промисловості. Зміїний отрутавикористовується для отримання ліків. Яд збирають у змій, що містяться вспеціальних розсадниках - серпентарію. Змії знищують значнукількість гризунів - шкідників сільськогосподарських культур.
Плазуни є однією з ланок харчових ланцюгів в біосфері. Людинавикористовує в їжу м'ясо і яйця черепах, а також м'ясо змій. Шкіра змій ікрокодилів є цінною сировиною для промисловості. Зміїний отрутавикористовується для отримання ліків. Яд збирають у змій, що містяться вспеціальних розсадниках - серпентарію. Змії знищують значнукількість гризунів - шкідників сільськогосподарських культур.
Етап 8 «Червона книга України» (реферат Садового Андрія).
До Червоної книги України належать:
А) земноводні: саламандра плямиста; тритон гірський, тритон альпійський; тритон карпатський; ропуха очеретяна; жаба прудка.
Б) плазуни: гекон кримський; мідянка; полоз жовточеревий; полоз леопардовий; полоз лісовий, ескулапова змія; полоз чотирисмугий, полос паласів; гадюка степова східна.
ІV. Підсумки уроку. Оцінки.
V. Дз. Повторити §36 – 41. (підготуватися до тестової роботи).
Немає коментарів:
Дописати коментар