25 червня 2015 р.

Система уроків з теми «Клітина», біологія 6 клас. Урок 4 (підручник Л.І. Остапченко)

Урок № 4.
Тема: Будова рослинної та тваринної клітини. Клітинна мембрана. Лабораторне дослідження №1 «Будова клітини листка елодеї».
Мета: розширити знання учнів про клітинну будову організмів, зосередивши увагу на будові рослинної та тваринної клітин; визначити їхні спільні та відмінні ознаки; провести лабораторне дослідження про будову клітин водної рослини елодеї; розкрити особливості, характерні лише для рослинної клітини; розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою на прикладі клітин елодеї у порівнянні з клітинами луски цибулі; уміння виділяти суттєве у матеріалі, що вивчається та робити відповідні висновки і узагальнення; виховувати почуття гордості за наукові досягнення вчених у вивченні клітинної будови організмів та мікроскопічних досягнень.  
Тип уроку: засвоєння нових знань.
                                         Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка д.з.
Усне повторення знань про правила роботи з мікроскопом та мікропрепаратами:
1. Постійні мікропрепарати виготовляють для: 
а) негайного використання;
б) тривалого зберігання.
2. Метод виготовлення тимчасових мікропрепаратів дає змогу детально вивчати: 
а) окремі процеси життєдіяльності клітини; 
б) усі структури клітини.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. 
   Готуючись до уроку, я знайшла ось таку казку про клітину.
  КАЗКА ПРО КЛІТИНУ
Недалеко і неблизько –
В кожної людини –
Є маленькі королівства,
Що звуться клітини.
Королівством цим прекрасним
править заодно
Оболонка, цитоплазма
Й головне -  ядро.
Правлять мудро, не воюють -
Скрізь у них є толк.
Царство це функціонує
 геть без помилок.
Оболонка на кордоні
здійснює контроль:
Пропускає воду, солі,
Як назвуть пароль.
З іншими клітинами
Теж взаємодіє,
Бо послом працює -
Дружити уміє.
Цитоплазма – дуже ніжна
І модно покроєна,
Вся така собі поважна
Містить органоїди:
Ендоплазматичну сітку,
Рибосоми спритні,
Мітохондрії довгасті
Лізосоми різні.
Все у Цитоплазмочці
Злилося – з’єдналось.
Тому у клітині
добробут і радість.
РНК, білки розумні –
Все тут необхідне,
Королівство співпрацює
З ними досить плідно.
Тож живемо ми із вами
Й не знаємо горя,
Бо численні королівства
Нас прекрасних творять.
Тому, метою даного уроку буде розібратися у будові рослинної клітин.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Форми та розміри клітин.
2.Хімічний склад клітин.
3. Особливості будови клітин рослин.
4. Особливості будови клітин тварин.
5. клітинна мембрана: її будова та функції.
ІV. Лабораторне дослідження №1.
Тема: Будова клітини листка елодеї.
(учні виконують дослідження за інструктивною карткою підручника ст.. 34.
V. Узагальнення знань з теми.
Завдання 1. Поповніть свій біологічний словник такими термінами: клітинна мембрана, клітинна оболонка, органели, целюлоза.
Завдання 2. Дати відповіді на запитання:
-         Назвіть подібності у будові рослинної та тваринної клітини.
-         Які основні функції клітинної мембрани?
V. Підсумки уроку. Оцінки.
VІ. Д.з. Читати відповідний матеріал за підручником; вивчити нові терміни.

Немає коментарів:

Дописати коментар