Урок 8.
Тема: Ріст і
розмноження клітин.
Мета: розширити знання учнів про клітину рослин та процеси, які в них
відбуваються,
зосередивши увагу на утворенні нових клітин та їх рості; розвивати уміння порівнювати
біологічні процеси на прикладі розмноження клітин та їхньому рості, розвивати уміння
робити відповідні висновки і узагальнення; виховувати почуття гордості за наукові
досягнення вчених у вивченні важливих процесів, що відбуваються в клітині.
зосередивши увагу на утворенні нових клітин та їх рості; розвивати уміння порівнювати
біологічні процеси на прикладі розмноження клітин та їхньому рості, розвивати уміння
робити відповідні висновки і узагальнення; виховувати почуття гордості за наукові
досягнення вчених у вивченні важливих процесів, що відбуваються в клітині.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Повторення знань про будову
клітини , процеси, що відбуваються в рослині.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.
Ріст клітин.
Процес росту - завдяки інтенсивному утворенні білків та інших
органічних речовин усі
новоутворені клітини поступово збільшуються в розмірах. Коли клітина сягає певних розмірів, її
ріст припиняється. Є спеціалізовані клітини на виконання певних функцій (клітини рослин у
вигляді трубки, по яких по рослині пересуваються розчини органічних речовин; червоні
кров'яні тільця — еритроцити, більшість клітин кісток, мозку, м'язів), ядро у них спочатку
формується, але згодом зникає, термін життя цих клітин обмежений, вони не здатні до поділу, їх
життя завершується відмиранням. У інших клітинах (наприклад, в людини і тварин такі клітини
називаються стовбуровими), подвоюється ДНК, стають помітні хромосоми, вона знову набуває
здатності до поділу.
новоутворені клітини поступово збільшуються в розмірах. Коли клітина сягає певних розмірів, її
ріст припиняється. Є спеціалізовані клітини на виконання певних функцій (клітини рослин у
вигляді трубки, по яких по рослині пересуваються розчини органічних речовин; червоні
кров'яні тільця — еритроцити, більшість клітин кісток, мозку, м'язів), ядро у них спочатку
формується, але згодом зникає, термін життя цих клітин обмежений, вони не здатні до поділу, їх
життя завершується відмиранням. У інших клітинах (наприклад, в людини і тварин такі клітини
називаються стовбуровими), подвоюється ДНК, стають помітні хромосоми, вона знову набуває
здатності до поділу.
2. Розмноження клітин. (розповідь
вчителя).
V. Узагальнення
знань з теми.
А. Виберіть одну правильну
відповідь.
1. Розміри клітин збільшуються
завдяки: а) росту; б) розмноженню.
2. Безперервність життя на Землі
забезпечується: а) ростом клітин;
б) розмноженням клітин; в) обміном
речовин; г) подразливістю клітин.
Б. Установіть послідовність
поділу клітин:
г) ущільнення хромосом;
|
б) розміщення хромосом посередині клітини;
|
в) розходження частин хромосом до різних кінців клітини;
|
д) поділ цитоплазми материнської клітини.
|
а) утворення двох дочірніх клітин;
|
В. Установіть відповідність між
органелами рослинної клітини та їхніми функціями.
органела рослинної клітини
|
функція
|
А ядро
|
5 місцезнаходження хромосом
|
Б рибосоми
|
4 участь в утворенні білків
|
В хлоропласти
|
1 фотосинтез
|
Г вакуолі з клітинним соком
|
2 зберігання поживних речовин
|
Г. Дайте відповідь на запитання.
- Яка роль хромосом у клітині?
(Одна молекула ДНК, упакована за
допомогою спеціальних білків, називається хромосомою, клітини тіла людини містять у ядрі 46 хромосом, тобто 46 молекул
упакованої ДНК. До початку поділу клітини хромосоми розміщуються в ядрі у вигляді
рихлої переплутаної маси, де окрема нитка в оптичний мікроскоп не помітна,
перед поділом подвоюється кожна молекула ДНК, хромосоми надзвичайно щільно
згортаються і стають помітними в оптичний мікроскоп. Хромосома на стадії поділу
має дві паличкоподібні частини, з'єднані однією спільною ділянкою, — це дві
з'єднані між собою копії материнської молекули ДНК. Хромосома ділиться по
спільній ділянці, і кожна частина стає самостійною дочірньою хромосомою.)
VІ. Підведення підсумків уроку. Оцінки.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар